Nusa Penida, největší  ze souostroví Three sisters, leží necelou hodinu cesty lodí na jihovýchod od Bali. Dostanete se tam buď z balijského přístavu Sanur nebo Padangbai. Penidu objedete na „skůtru“ během jednodenního výletu, kdy budete svědkem rozmanitosti tamějšího pobřeží. Ačkoliv ostrov po obvodu měří jen 70 kilometrů, najdete zde krásné přírodní pláže s bílým pískem, skalnaté útesy padající strmě do mořských hlubin nebo jeden z nejhlubších meziostrovních průlivů na světě, 250 metrů hluboký Toyapakehský kanál. Tato „mořská řeka“ proudí mezi Nusa Penidou a Ceninganem a  má pravděpodobně na svědomí výskyt Měsíčníků svítivých v okolních vodách.  Nusa Penidu obtékají další čtyři mořské proudy, díky nimž je zdejší moře úrodné na chaluhy, jejichž pěstování místním obyvatelům zaručuje hlavní část obživy.

Většina obyvatel vyznává hinduismus, jen malá komunita ve vesnici Toyapakeh je muslimská. Po celém ostrově je tedy rozeseto množství jak veřejných, tak i soukromých svatyní a chrámů, z nichž největší se nachází ve vesnici Ped, kousek od hlavního města Sampalan. Tam se každodenně koná tradiční trh, kde se prodávají jak  ryby vylovené toho dne, tak koření, drůbež a spousta jiných potřebných i naoprosto nepotřebných věcí.

Ostrov je oblíbenou a vyhlášenou potápěčskou destinací, ale i nepotapěči zde najdou vyžití v podobě šnorchlování, výletů po turisticky takřka nedotčeném vnitrozemí, plném klášterů a jiných, ať už lidmi nebo přírodou, vytvořených zajímavostí.